Blanketportalen nærmer sig 100.000 blanketter – og næste skridt er endnu bedre kontrol

3

MAR

Regnskab

Calendar box timer icon00:00

---

De papirbaserede forretningsgange er i høj grad blevetafløst af digitale blanketter, hvoraf mange behandles i Blanketportalen.

 

Siden slutningen af februar sidste år har 2.100 forskelligebrugere aktivt anvendt Blanketportalen. Samtidig nærmer vi os en markantmilepæl: Siden ibrugtagningen i juli 2021 er der nu – 4½ år senere –registreret snart 100.000 blanketter i systemet.

Det vidner om en løsning, der er blevet en integreret del afvores daglige arbejdsgange.

 

Blanketportalen har i høj grad afløst papirbaseredeprocesser og allerede givet væsentlige gevinster – også kontrolmæssigt. Men itakt med at brugen er modnet, er det naturligt at tage næste skridt.

Derfor vil vi gradvist skærpe kontrollen i systemet.Fremover vil enhederne i stigende omfang blive forpligtet til at involveremindst to personer i behandlingen af alle blanketter – eksempelvis således atudfylder og godkender ikke kan være samme person.

 

Det kan opleves som en stramning. Men formålet er klart: Atstyrke kvalitet, transparens og intern kontrol – og dermed høste yderligeregevinster af den digitale forretningsgang, vi allerede har etableret.

Blanketportalen er ikke længere et nyt system. Det er en moden fælles løsning. Nu er tiden inde til at skrue op for styrken.

De papirbaserede forretningsgange er i høj grad blevet afløst af digitale blanketter, hvoraf mange behandles i Blanketportalen.

 

Siden slutningen af februar sidste år har 2.100 forskellige brugere aktivt anvendt Blanketportalen. Samtidig nærmer vi os en markant milepæl: Siden ibrugtagningen i juli 2021 er der nu – 4½ år senere – registreret snart 100.000 blanketter i systemet.

Det vidner om en løsning, der er blevet en integreret del af vores daglige arbejdsgange.

 

Blanketportalen har i høj grad afløst papirbaserede processer og allerede givet væsentlige gevinster – også kontrolmæssigt. Men i takt med at brugen er modnet, er det naturligt at tage næste skridt.

Derfor vil vi gradvist skærpe kontrollen i systemet. Fremover vil enhederne i stigende omfang blive forpligtet til at involvere mindst to personer i behandlingen af alle blanketter – eksempelvis således at udfylder og godkender ikke kan være samme person.

 

Det kan opleves som en stramning. Men formålet er klart: At styrke kvalitet, transparens og intern kontrol – og dermed høste yderligere gevinster af den digitale forretningsgang, vi allerede har etableret.

Blanketportalen er ikke længere et nyt system. Det er en moden fælles løsning. Nu er tiden inde til at skrue op for styrken.